221074606613345
top of page

Sakinleştiren ve Ferahlatan YağlarBaşlıktaki “sakinleşme-ferahlama” olayını sizin sakinleşmenizi veya ferahlamanızı ne-ne şekilde bozuyorsa oradan çözebiliriz . Sakinleşme ile kastınız “sinirim gitsin” mi? Öforiksiniz-ötimiksiniz de onu mu sakinleştiriyoruz? Yas ya da ayrılık vb durumlardan üzgünsünüz ve duygularınız çok mu yoğun? Yoksa kafanız her daim işle vs ile mi meşgul, orayı mı rahatlatmak istiyorsunuz? Belli ki performans kaygınız var…Olay nedir? Başarı bazen detayda gizlidir.


Öfke dalgasına kapıldıysanız, önerimiz sedir. Çamın muhteşem ferahlığını sunarak öfke dalgasına/frekansına hitap eder bu yağ. İçerdiği sedrol gibi seskiterpenler topraklar insanı rahatlatıyor. Paçuli ve vetiver de bu konuda harikadır; topraklama zaten vetiverin işidir, nitekim fiziksel olarak da bu bitki toprağa 2 m kadar kök salar, çakra sisteminde kök çakranın yağıdır vetiver. Paçulinin sakinleştiren etkisini de yabana atmamak gerek. Bu üç yağın lavantayla veya narenciyelerle kombinasyonundan harika sonuçlar doğar. Bazen maksimum etki için sedir-paçuli-vetiver üçlüsünün ikisini ve lavantayı bir arada kullanırız, ama dikkat edin, çünkü böyle bir kombinasyon ciddi uyku verebilir.


Kendinizde bir hızlanma, taşkınca bir ruh hali seziyorsanız lavanta ve/veya sedir harika gider. Mür de huzurun, sakinliğin yağı ünvanıyla böyle bir durumda çok yardımcı olur.


Kaygının hakim olduğu bir durumda bergamot tek başına veya sedir ve/veya günlük ile beraber kullanılabilir. Takıntı yaptıysanız bergamotu ylang ylang veya misk adaçayı ile kullanın, muhteşem sonuç alırsınız.


Yas-keder durumunuz varsa elemi-günlük bileşimi, gül yağı, bazen palmarosa işe yarayabilir. Böyle bir durumda uyumak veya biraz uyuşmak iyi gelecek derseniz sedir-paçuli-vetiver üçlüsünden 2’sini lavanta yağı ile karıştırın (eşit miktarda üç yağ kombinasyonu).

Kafası her daim işle veya bir konu ile meşgul olanlar… Misk adaçayı sizler için. Dilerseniz bunu narenciye, günlük veya elemi ile karıştırıp bir de öyle deneyin; öyle ya aslında genel kurallar olsa da size en iyi gelen kombinasyonu siz bulabilirsiniz, bu nedenle bol bol deneyin.


Aromaterapi yağlarınızı güvenilir yerlerden almanız ilgili etkinin orataya çıkmasını sağlayan saf ürünü kullandığınızdan emin olmanız çok önemli. Bu yağları koklama yoluyla alacaksıznız; taşıyıcı yağ ile seyreltip masaj yapmak da olabilir, bir şişeye karışımı yapıp oradan koklamak da, yakanıza, yastığınıza vs damlatmak ya da buhurdanlık (çok yakınınızda olsun) kullanmak da…Ama benim hemen her zaman tercihim uygunsanız diffüzörle en etkin şekilde almak.


Dingin ve ferah günler dileriz.Comments


bottom of page