221074606613345
top of page

Difüzörler; Nedir, Ne Yaparlar, Almalı Mı?

Difüzörler konusunda çok fazla soru geliyor. Kokuları yayan cihazlar oldukları bilinmesine rağmen tam olarak anlaşılmadıkları da ortada. Biz de bu nedenle bu yazımızda difüzörleri inceleyelim istedik.
Bildiğiniz gibi aromaterapide aromalı kokunun ya da söz konusu uçucu moleküllerin koku yoluyla alınması şişeden koklama, şişeden ya da roll-ondan cilde/yastığa/giysiye-kumaşa sürerek koklama, banyo suyuna katma veya buhurdanlıkta olduğu gibi kaynar sıcaklıktaki suyun içine katma, difüzöre uçucu yağ koyma şeklinde olur. Tabii ki taşıyıcı yağı uçucu yağları koyarak cilde sürmek ve/veya masaj yapmak da koku yollu alıma girer. Peki burada difüzörün farkı nedir?


Difüzörler uçucu yağları havaya yayarak çalışırlar, böylece bulunduğunuz mekandan nefes aldıkça sizi etkileyen bu molekülleri solunum yoluyla vücudunuza alır ve etkisini hissedersiniz. Yağları havaya dağıtmak için her diffüzör farklı bir yol kullanır;


- Isı

- Ultrasonik titreşimizasyon (rüzgar, fan)

- Ultrasonik titreşim


Piyasadaki aromatik difüzörlerin çoğunluğu ise ultrasonik titreşim ve nebulizasyonu kullanır. Peki hangisi nasıl çalışır?ULTRASONİK DİFÜZÖRLER


Ultrasonik dalgalara neden olan bir plakanın titreşimleriyle uçucu yağların mikroskobik düzeyde parçalanarak dağılmalarına sebep olur. Difüzörden gelen titreşimler uçucu yağ moleküllerinin su deposundaki suyun buharı ile karıştırılmasına sebep olur ve biz bunu ince bir buğu halinde havaya dağılırken görebiliriz. Bu işlem sırasında ısınma söz konusu değildir; yani yağı bozacak bir ısınma durumu olmaz ve yağlar bozulmaz.NEBULİZATÖR TİPİ DİFÜZÖRLER


Nebulizatör işlemi, yağları atomlara ayırır. Aynı bir parfüm şişesinin kokuyu ince ince yayması gibi uçucu yağları dağıtır.


Odore olarak ultrasonik difüzör kullanarak kokunun yayılmasıyla beraber mekanın nemlendirilmesinin avantajlarınından yararlanmayı uygun gördük. Bunun sebebi sizin de tahmin edeceğiniz gibi havanın nemlendirilmesi (çok abartılı oranlara ulaşmadığı sürece) insan sağlığı için son derece yararlı olmasıdır. Su parçacıklarının birbirine değmesi sonucunda negatif iyon alanı denen bir ortam oluşur ve bu ortam aynen bir oranda veya bir şelalenin yanında bulunduğunuzda nasıl vücudunuz sağlık kazanıyorsa size aynı şekilde sağlık ve dinçlik verir.


Hücrelerin elektriğini ve mikro düzeyde fonksiyonlarını olumlu yönde etkileyen bu durumun evlerimizin veya bulunduğumuz binaların içine kadar gelmesi elbette büyük bir avantajdır. Bu konuya daha fazla merakı olanların ormanda ya da şelale gibi su kaynaklarının yanında tümörlü hücrelerin iyileştiği hayvan deneylerini internetten araştırabilirler.


Burun tıkanıklığı ve solunum güçlüğü gibi ciddi sıkıntılar başta çocuklar olmak üzere hepimizin sıkça karşılaştığı sorunlar olup özellikle de virüs viral enfeksiyon zamanlarında kritik öneme sahip olmaktadır. Su moleküllerinin birbirine çarpmasının meydana getirdiği negatif iyon ortamının ve havadaki nem oranının belli bir dereceye kadar arttrılmasının avantajlarına aromaterapinin solunum yolu ve bağışıklık üzerindeki sayısız etkisini katmanın difüzörlerimizle gerçekleşmesini sağlık açısından son derece yararlı bulmaktayız.


Difüzörlerimize koyacağınız nane, okaliptus, nioli, selvi gibi; mikrop kırıcı, solunum yolu rahatlatıcı, bağışıklık arttırıcı ve dinçlik verici etkiler gibi daha pek çok faydaları olan yağ karışımlarıyla pek çok sağlık sorunununu kolayca çözmeniz yüz güldürücüdür.


Yaşadığımız sürece her daim ortam havasını soluyoruz ve bu sağlığımızı son derece etkiliyor. Elimizde solunum yollarını açan ve sayısız sağlık avantajları sunan difüzör kullanım imkanı varken bu bilginin yaygınlaşmaması açıkçası bir doktor olarak beni şaşırtıyor. Eğer siz de bir difüzör kullanımının rahatlığını ve faydalarını bizzat yaşadıysanız çevrenizdekilere bunu aktarmanızı oldukça önemli ve değerli olacağını düşünüyorum.コメント


bottom of page