221074606613345
top of page

Konsantrasyon ve Hafıza Açıcılar Üzerine


Günümüzde o kadar uyarana maruz kalıyoruz ki, kimi zaman uyaran fazlalığından, kimi zaman artmış iş yükünden, kimi zaman da ataletten veya duygusal sorunlardan bir türlü konsantre olamadığımız durumlar oluyor. Bazen ise sadece hafızamızın daha iyi açılması gereken durumlar oluyor. Peki nasıl bir çözüm geliştirelim?Aromaterapi'de kullanılan uçucu yağlar koklandığı (hatta bazen masajla uygulandığı) anda çok hızlı bir şekilde orta beyne ulaşıp güdülerimizi, duygularımızı aktif hale getirebiliyor. Bunların çoğu kan-beyin bariyerini de geçerek beynin sıvılarına nüfuz ediyor ve çeşitli reseptörleri aktive ediyor.


Sonuç mu; neyi aktive ettiyseniz: Öfori, hareketlilik ya da sakinlik, afrodizyak ya da uyaran etki. Kullandığınız yağa göre sonuç değişiyor.

Şu formülü kullanın harika denebilecek ortak formül vereceğim vermesine ama bilinçli kullanım özellikle tıpta çok önemli. Burada herhangi bir yağ kullanmadan önce soracağımız iki soru var: Ben niye konsantre olamıyorum? Ne istiyorum? Buna göre aşağıdaki seçenekler size yardımcı olacaktır:


1- Konsantre olamama durumu aşırı yorgunluk, zihnen ve/veya bedenen bir tükenmişlikten ileri geliyorsa harika iki yağ: nane (özellikle Mentha piperita) ve misk adaçayı (özellikle Salvia sclarea).


Bunları tek tek ya da ikili birleşim halinde kullanabileceğiniz gibi yanına bergamot ve nioli/biberiye ekleyerek de kullanabilirsiniz. Niaoli/biberiye özellikle bu şekilde yazdım, herhangi birisi 1,8 sineol kaynağı olarak iyi iş görür, hafızayı da açar.


2- Konsantre olamama durumu artmış iş yükünden olan bir stres ile alakalı ise nane (özellikle Mentha piperita), bergamot, turunç yaprağı/selvi, nioli/biberiye dörtlüsü işinizi görür. Burada bergamot endişeyi azaltırken turunç yaprağı ya da selvi severek yapma durumuna getirmede kullanılabilir.


Ben nane yerine misk adaçayını bu durumda daha çok yeğleyenlerdenim. Farklı ve daha basit bir çeşni ise bergamot-günlük ikilisi olabilir.


Başka bir durumu devamlı düşünüyor ve o durum hakkında endişe ediyorsanız da yukarıdaki seçenekler geçerlidir.


3- Ataletten kıpırdayamayanlara önerimiz turunç yaprağı (Petitgrein), nane (Mentha piperita), selvi üçlüsüdür. Itır’ın da iradeyi kuvvetlendirdiği literatürde geçen bilgilerdendir.


4- Birine veya bir olaya öfkelenenler ise sakinleşmek için aman vetiver veya paçuli kullanmasınlar; uyku yapabilir. Misk adaçayının hem sakinleştiren-dinginleştiren, hem de hafıza ve performans açıcı etkisi sizin için çok iyi gelecektir.


Vetiver’i konsantrasyon amaçlı kullandığımız tek yer ADHD (Attention Defesit Hyperactivity Disorder, yani hiperaktifler)dir. Bu durumda sabahları vetiver (bazen de paçuli) verip, bunu nane (Mentha piperita), günlük, nioli (ya da biberiye) ile birleştiriyoruz.


Sınav heyecanına ne yapalım Berna derseniz bergamot, sedir, nane ( Mentha piperita), turunç yaprağı harika çözüm olur derim. Ame tek bir şey söyle deseniz tabii ki misk adaçayı…


Yukarıdakileri çok kullandık, usandık diyenlere de çözüm var; ısıtıcı tüm uçucu yağlar karanfil gibi, tarçın gibi, hatta bergamot-ylang ylang gibi iş görecektir.


İçinde 1,8 sineol olan okaliptus, nioli, biberiye, defne gibi yağlar hafızayı açar. Ancak burada hafıza açıcıların şahı olan gül yağını da unutmamak gerek. Özel eğitime ihtiyacı olan çocuklarda özellikle etkili bulunmuş. Osmanlı Tıbbı’nda da “dimağı arttıran yağlar” arasında geçer.


Yukarıda 2’li, 3’lü, +’lü birleşimler verdik ve bazılarınızdan şu soruyu duyar gibiyiz: Nasıl karıştıracağız? Eşit miktarda tabii. İkiliyse %50-%50 gibi…

Bu arada doğru-dürüst etki görmek istiyorsanız difüzör kullanın, ya da en azından buhurdanlık.


Spreylere bu yağların konulması ya da şişeden/roll-ondan koklanması işe yarar gibi gözükse de difüzör ile kullanım bambaşka bir şey. Deneyin…Comments


bottom of page