221074606613345
top of page

Aromaterapi Kullanımı - Pratik Öneriler

Bazı temel konuların tam anlaşılmadığını gözlemleyerek ‘pratik notlar’ şeklinde aromaterapi kullanımını şöyle özetlemek istedim .

  • Aromaterapi 3 yol ile kullanılır;

1) Koklama yoluyla (burun)

2) Ağız yoluyla (dahilen-oral)

3) Cilde Uygulama (haricen)


Ciltten veya ağız yoluyla ‘uçucu yağlar’ genellikle saf olarak verilmez , çok konsantre kimyasallar nedeniyle zarar görebilirsiniz. Bu nedenle uçucu yağlar ‘sabit-taşıyıcı yağlar’ dediğimiz zeytinyağı, hindistan cevizi yağı , kantaron yağı veya avokado yağı gibi yağlarla seyreltilir. Seyreltme oranları ise yaşa, cinsiyete vb. durumlara göre değişir.
  • KOKLAMA YÖNTEMİ İLE AROMATERAPİYİ NASIL UYGULARIZ ?

  1. Difüzör ile

En etkin yöntem denilebilir. Difüzörün kuru olanları da var ancak su moleküllerinin çarpışması ile oluşan negatif iyon alanının etkisini almak çok büyük bir avantajdır. Suya uçucu yağlar damlatılır fakat taşıyıcı yağlar damlatılmamalıdır.


Uçucu yağ veya uçucu yağ karışımı her 5-10 metrekareye 2 damla ( 20 metrekareye 7 damla gibi ) damlatılır.

Pencere, kapı açılıp kapanıyorsa tabi ki istediğimiz yoğunluk oluşmaz ve etkinlik azalır.


2. Buhurdanlık ile

Sıcak suya uçucu yağlar damlatılır , alttaki mum ısıyı korur . Etkili olması için çok yakında tutmak gerekir.


3. Roll-on veya şişeden koklamak

Bu tür koklama en az üç dakika olmalı. Bu nedenle şişenin içinde kalan yağ hava ile çok temas ettiği için hem uçabilir, hem de oksitlenip etkisi farklılaşabilir Bu nedenle genelde roll-on türü küçük 2.5-5 ml şişelerin kullanılması hatta bunların yakanıza, vücudunuza ,yeninize sürülerek koklanması uygun olabilir.


4. Sıcak banyo

Banyo suyuna (buharlaşacak ısıda olmalı)veya bir leğen – kaptaki suya uçucu yağı damlatarak (leğen- kap kullanırsanız battaniye-örtü ile kısa zamanda yoğun etki alabilirsiniz) kullanım söz konusu . Sinüzit için Buğuseptili kaba dökerek uygulayanınız olmuştur sanırım.


5. Yastığa, yakaya, keçe kolyelere, kumaşa (kurutulmuş ıslak mendil vs ) damlatarak koklamak


6. Su veya hidrolata uçucu yağ ekleyerek spreylemek


7. Masaj / ağız yolu

Aslında bunlar cilt yoluyla ya da ağız yoluyla uygulamalar olsalar da şunu bilmeli ki burun dışında da vücudumuzda koku reseptörleri vardır.


Şen ve esen kalın.Comments


bottom of page